Betina Levin Nerup
)
Hej, Jeg hedder Betina Nerup og jeg er født i 1976. Jeg har boet i Tappernøje siden 2010 på en landejendom med min mand Kenneth, som jeg sammen med har 3 børn. Mathias fra 2005, Sebastian fra 2008 og Idamarie fra 2014.
Jeg er en glad og smilende person, som elsker at være udendørs og nyde naturen enten i min have eller på tur. Jeg dyrker yoga, går til styrketræning og kan lide at være kreativ blandt andet med hæklenålen. I min fritid er jeg også aktiv som frivillig leder hos Spejderne i Tappernøje pt. som enhedsleder hos Bæverne for børn 7–8 år. Jeg elsker også at lære og prøve nyt og er ofte tilmeldt et AOF-kursus eller igennem KFUM på kursus eller weekend/lejrtur.
Jeg ser frem til at høre fra jer.
Hvis børnene ikke har spist morgenmad, når de kommer til mig, vil de blive tilbudt grød/brød i tidsrummet kl. 06.30 – 7.00. Vi vil lege, indtil vi skal spise formiddagsmad omkring imellem kl. 8.00 - kl. 09.00. Vi vil være ude i haven, gå en tur i nærområdet, på besøg hos en kollega eller PLUS tilbuddet. De børn, som har behov for en formiddagslur, får det. Om formiddagen vil vi ofte synge morgensang med fagter som blandt andet ”I østen stiger solen op” og navnesange.
Frokost vil vi spise omkring kl. 11, som regel vil det være rugbrød med pålæg og grønt. Når vi er i PLUS vil det ofte være varm mad. Vi vil ofte læse og synge ” Tak for mad” i forbindelse med måltidet, og efterfølgende vil børnene blive lagt til at sove til middag.
Når børnene er vågnet, vil der blive serveret lidt eftermiddagsmad/frugt, og vi vil lege indtil børnene bliver hentet.
Det er vigtigt for mig, at der er ro og hygge til måltiderne samt genkendelige rutiner og pædagogisk læring i hverdagen.
Vi vil øve selv at tage tøj af og på, at være gode kammerater og vente på tur. Vi vil lege, hoppe og danse, lave børneyoga, synge fagtesange, høre musik og hygge med en bog.
Hos mig vil der være plads til masser af leg i haven samt se naturen i årets løb. Vi vil arbejde kreativt og lave sjove aktiviteter.
Inden jeres barn skal starte hos mig, vil vi mødes og tale om jeres barn og vores forventninger til hinanden samt alle relevante ting som for eksempel: søvn, kost, ferie/fravær, hvad skal med i dagpleje og information om aktiviteter i dagplejen.
Det er vigtigt, at I er trygge ved at aflevere jeres barn hos mig, og at vi har et samarbejde med åben og ærlig dialog.
Når børnene er klar, vil vi besøge PLUS tilbuddet og kollegaer.
Jeg følger Dagplejens kostpolitik og serverer en sund og varieret kost, hvor frugt og grønt vægtes højt og basisvare økologisk. Til måltiderne tilbydes vand eller mælk. Børn under 1 år får tilbudt vand eller mælkeerstatning.
Mælkeerstatning er noget I selv bedes medbringe, ligeledes hvis der er særkost ift. allergier m.m.
Jeg har en mellemstor hund, som hedder Luca. Hun er en sort Cocker Spaniel. Hun er ude i stalden/hundegården i min åbningstid.
Førstehjælpskursus opdateres løbende
E-lærings kursus God forvaltningspraksis opdateres løbende
E-lærings kursus GDPR opdateres løbende
Projekt Små fødder (musisk fagområde) november 2024
Dagplejensgrunduddannelse marts 2024
Læreplanskursus januar 2024
Dialogisk læsning (Sprogklog) februar 2024
DGI-kursus - Krop, Leg og Hjerne september 2022
Jeg vil løbende følge op med relevante kurser.
Betina Levin Nerup
Engelstrupvej 26, Engelstrup
4733 Tappernøje
Telefon: 2059 3135
Mail: betine@naestved.dk
Åbningstider:
Mandag-torsdag kl. 6.30-16.15
Fredag kl. 6.30-15.30